Hírek,  Magazin

A legritkább brit állatfajok kihalás szélére kerülnek a gyújtogatott füves tűz által

Az Egyesült Királyságban a legveszélyeztetettebb állatfajok, köztük a híres hen harrier és a vízi pézsma, súlyos veszélyben vannak a hetek óta tartó intenzív fűtüzek következtében. A természetvédők figyelmeztetnek, hogy a tüzek nemcsak az állatok életét veszélyeztetik, hanem még közelebb is sodorják őket a kihaláshoz. A National Trust szerint a Powysban található Abergwesyn közös területen zajló tűzesetek „megsemmisítették” a helyi aranylúd populáció utolsó megmaradt fészkelőhelyét, amely a brit hegyvidékek egyik legszebb madarának számít. Eddig az év során 110 négyzetmérföld (284 négyzetkilométer) föld égett le a brit szigeteken, ami nagyobb terület, mint Birmingham városa.

A BBC által megszerzett adatok szerint Walesben a tűzoltóság közel 1,400 tűzesetet küzdött le már az év eleje óta. A tűzoltóságok arra figyelmeztetik az embereket, hogy „felelősségteljesen” viselkedjenek, és jelentsenek bármilyen gyanús viselkedést a rendőrségnek. A National Trust képviselője, Ben McCarthy elmondta, hogy 2025 „a legrosszabb évnek tűnik a humán eredetű tüzek szempontjából az országban”. „Nagyon aggódunk, úgy tűnik, hogy ez lesz a legrosszabb év, amikor a vadon élő állataink lángokba borulnak” – tette hozzá.

A tavalyi évben tapasztalt alacsony tűzszám és a márciusban megfigyelt szokatlanul magas hőmérséklet hozzájárultak a tüzek kialakulásához. A Coed Cadw, a walesi Erdővédelmi Alapítvány jelentése szerint egy „pótolhatatlan” terület, amely az Atlanti mérsékelt esőerdők közé tartozik, súlyosan károsodott az Aberystwyth közelében történt tüzek miatt, és a védett kék harangvirágok is sérültek. Ez a terület, amelyet kelta esőerdőnek is neveznek, ritka növények, zuzmók és gombák otthona, és fenyegetettebb, mint a trópusi esőerdők.

Angliában a National Trust jelentése szerint több ezer újonnan ültetett fa égett le a West Yorkshire-i Marsden Mooron, míg Észak-Írország Morne-hegységében a talajlakó állatok, például a hüllők „egyszerűen lángok között pusztultak el”. McCarthy szerint ez a folyamat láncreakciót indít el az ökoszisztémában, mert az invertebrátumok hiányában nem marad táplálék a madarak számára, akik ezekre támaszkodnak.

A vízi pézsma, amely a leggyorsabban csökkenő emlős az Egyesült Királyságban, már most is komoly fenyegetés alatt áll az élőhelyek elvesztése és az amerikai nyércek prédálása miatt. Rob Parry, az INCC képviselője elmondta, hogy a vízi pézsma utolsó bástyája Wales hegyvidékein található, és amikor ezeket a helyeket megégetik, az borzalmas következményekkel jár a populáció számára, és egy lépéssel közelebb kerülnek az egész faj kihalásához.

Az INCC a délnyugat-walesi Amman-völgyben öt pár fülesbagoly fészkelését is figyelemmel kíséri, ahol a tűzesetek óriási területeket pusztítottak el. „Néhány héttel ezelőtt még hatalmas terület állt rendelkezésükre a fiókáik etetésére, most pedig hirtelen ez eltűnt” – mondta Parry. A ritka madarak, mint a hen harrier, szintén érintettek, akiknek számát nemrégiben próbálták növelni a walesi hegyvidékeken.

A természetvédelmi szervezetek, mint a Wildlife Trusts és az INCC is aggasztónak tartják a vízi pézsma jövőjét, mivel a tűzesetek mellett élőhelyük elvesztése és a predáció is fenyegeti őket. A természetvédők arra figyelmeztetnek, hogy a tűzesetek következményei messze túlmutatnak az állatvilágra gyakorolt közvetlen hatáson. A tűz után eső esetén a meztelen talajból és a benne lévő foszfátok a patakokba és folyókba mosódhatnak, rontva a víz minőségét.

A tűzesetek száma évről évre változik, de a BBC által közölt adatok szerint Dél-Walesben a fűtüzek száma az előző évhez képest 1200%-kal nőtt. A tűzoltóságok már az iskolákban is oktatják a gyerekeket a tűzesetek pusztító hatásáról, így már fiatal korukban tudatosíthatják a problémát. A természetvédelmi szervezetek és a tűzoltóságok együttműködése elengedhetetlen a tűzmegelőzés és a természetvédelem érdekében, különösen a legveszélyeztetettebb fajok védelme érdekében.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c2dej3x9432o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük