Hírek,  Magazin

Fedezd fel az Északi-sarkkör titkos levéltárát, ahol a kultúra kincsei várnak

Magasan, az Északi-sarkkörön túl, Svalbard szigetcsoportja helyezkedik el, félúton Norvégia szárazföldje és az Északi-sark között. Ez a fagyos, hegyvidéki és távoli vidék több száz jegesmedvének ad otthont, valamint néhány ritkán lakott településnek. Az egyik ilyen település Longyearbyen, amely a világ legészakibb városa, és közvetlen közelében, egy leállított szénbányában található az Arctic World Archive (AWA), egy földalatti adatarchívum, ahol az emberek a digitális információikat tárolhatják. Az itt tárolt adatok akár több száz évig is megőrizhetők, és a felhasználók filmre rögzítik azokat, hogy megvédjék azokat a technológiai elavulástól, az idő múlásától és az öregedéstől. Rune Bjerkestrand, az AWA alapítója, aki vezet minket a titkos bejáraton belül, így fogalmaz: „Ez egy olyan hely, ahol biztosítani tudjuk, hogy az információk túléljék a technológiai változásokat.”

Bjerkestrand fejlesztett lámpákat kapcsolt be, ahogy leereszkedtünk a sötét folyosón, követve a régi vasúti síneket, amelyek 300 méterre vezettek a hegy oldalába, míg el nem értük az archívum fém ajtaját. Az archívumban egy hajókonténer található, amely ezüst csomagokkal van tele, mindegyik bejegyzés filmtekercseket tartalmaz, amelyekre az adatok kerültek. „Ez rengeteg emléket, rengeteg örökséget jelent” – mondja Bjerkestrand. „Ide tartozik minden, a digitalizált műalkotásoktól kezdve a zenén át, a mozgóképekig, mindent megtalálnak itt.” Az archívum nyolc évvel ezelőtti megnyitása óta már több mint 100 betét érkezett különböző intézményektől, cégektől és egyénektől több mint 30 országból. A digitalizált anyagok között olyan neves művek találhatók, mint a Taj Mahal 3D-s szkennei, az Vatikáni Könyvtár ősi kéziratainak rétegei, valamint a Földről készült műholdas megfigyelések és Edvard Munch „A sikoly” című festménye, amely Norvégia kincse.

Az AWA kereskedelmi alapokon működik, és a norvég Piql adatmegőrző cég technológiájára támaszkodik, amelynek Bjerkestrand is az irányítója. Az AWA ötlete a Global Seed Vault, azaz a globális magbank ihlette, amely csupán néhány száz méterre található, és ahol a növények a természeti vagy ember által okozott katasztrófák után visszanyerhetők. Bjerkestrand szerint Svalbard tökéletes hely a biztonságos adatmegőrzési létesítmények számára. „Itt távol vagyunk mindentől! Messze a háborúktól, válságoktól, terrorizmustól és katasztrófáktól. Mi lehetne biztonságosabb!” A föld alatt sötét, száraz és hűvös van, a hőmérséklet egész évben fagyos marad; ezek a körülmények ideálisak a filmek biztonságos tárolására évszázadokig. Amennyiben a globális felmelegedés következtében a vastag sarki permafroszt megolvad, az archívum még mindig elég robusztus ahhoz, hogy megőrizze tartalmát.

A kamra hátsó részében egy másik nagy fém doboz található, amely a GitHub Code Vaultot tartalmazza. Ez a szoftverfejlesztő itt archiválta a nyílt forráskódú programok több száz tekercsét, amelyek a számítógépes operációs rendszerek, szoftverek, weboldalak és alkalmazások alapkövei. A programozási nyelvek, mesterséges intelligencia eszközök és a platformján lévő 150 millió felhasználó által írt minden aktív nyilvános adattár is itt van tárolva. Kyle Daigle, a GitHub ügyvezető igazgatója a BBC-nek elmondta: „Hihetetlenül fontos az emberiség számára, hogy biztosítsuk a szoftver jövőjét, mert ez már annyira kritikus a mindennapi életünkben.” A Piql központjában, amely Dél-Norvégiában található, az adatfájlokat fényérzékeny filmre kódolják. Alexey Mantsev, a cég vezető termékfejlesztője így magyarázza: „Az adatok bit és bájt sorozatok. Átkonvertáljuk a bit sorozatokat, amelyek az ügyfeleink adataiból származnak, képekké. Minden egyes kép körülbelül nyolcmillió pixelt tartalmaz.” Ezek a képek, miután ki vannak exponálva és kidolgozva, szürkék, de közelebbről nézve olyanok, mint egy halom apró QR-kód. Az információt nem lehet törölni vagy megváltoztatni, és könnyen visszanyerhető.

A hosszú távú tárolási módszerekkel kapcsolatban azonban felmerül a kérdés, hogy az emberek meg fogják-e érteni, mit őriztek meg és hogyan tudják azt visszanyerni évszázadok múlva. A Piql erre is gondolt, ezért egy útmutatót is nyomtattak a filmre, amelyet nagyítani és optikailag olvasni lehet. A digitális világban nap mint nap több adat keletkezik és használódik, mint valaha, de a szakértők régóta figyelmeztetnek egy lehetséges „digitális sötét korra”, amikor a technológiai fejlődés miatt a korábbi szoftverek és hardverek elavulnak. Ez azt is jelentheti, hogy a jelenlegi fájlformátumaink és fájljaink hasonló sorsra jutnak, mint a múlt floppy lemezei és DVD meghajtói. Számos vállalat kínál hosszú távú adatmegőrzési lehetőségeket. A leggyakoribb a mágneses szalagos kazetták, amelyeket LTO-nak (Linear Tape Open) neveznek, de az újabb innovációk forradalmasíthatják az információk megőrzésének módját. Például a Microsoft Project Silica 2 mm vastag üveglapokat fejlesztett ki, amelyeken erős lézerek segítségével adatokat transzferálnak. Közben a Southampton Egyetem tudóscsoportja egy úgynevezett 5D memória kristályt hozott létre, amely a humán genom rekordját mentette el. Ez is a Memory of Mankind archívumban található, amely egy másik tároló, amely történelmi dokumentumokat véd a sóbányában Ausztriában.

Az Arctic World Archive évente három alkalommal fogad betéteket, és amikor a BBC látogatott, veszélyeztetett nyelvek felvételei és Chopin zeneszerző kéziratai voltak a legújabb tekercsek között, amelyeket az archívumban helyeztek el. Christian Clauwers fényképész, aki a tengerszint-emelkedés által fenyegetett Csendes-óceáni szigeteket dokumentálta, szintén hozzáadta munkáját. „Feltöltöttem felvételeket és fényképeket, amelyek vizuális tanúi a Marshall-szigeteknek” – mondja. „A sziget legmagasabb pontja három méter, és hatalmas hatásokkal néz szembe a klímaváltozás miatt.” Joanne Shortland, a Jaguar Daimler Heritage Trust örökségi gyűjteményeinek vezetője, miután történelmi autómodellek rajzait és fényképeit helyezett el, így nyilatkozott: „Nagyon aláz

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c7vnyn17p57o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük