
Trump 80%-os vámot javasol Kínára a kereskedelmi tárgyalások előtt
Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke, legutóbbi megnyilatkozásaiban arra utalt, hogy csökkenteni kívánja a Kínából érkező termékekre kivetett vámokat, ezzel is jelezve, hogy érdekelt a kereskedelmi háború enyhítésében a világ két legnagyobb gazdasága között. Pénteken, a svájci kereskedelmi tárgyalások előtt, Trump a közösségi médiában azt írta, hogy „a 80%-os vám Kínára vonatkozóan helyénvalónak tűnik”. A kínai külügyminiszter-helyettes, Hua Chunying is bizakodóan nyilatkozott a közelgő találkozókról, kijelentve, hogy Peking „teljes bizalommal” bír abban, hogy kezelni tudja a kereskedelmi problémákat az Egyesült Államokkal.
Április óta Trump 145%-os importadót vetett ki néhány kínai termékre, ami sokkolta a pénzügyi piacokat és csökkentette a két ország közötti kereskedelmet. A pénteken közzétett hivatalos statisztikák szerint Kína exportja az Egyesült Államokba több mint 20%-kal csökkent az előző év azonos időszakához képest. Ugyanakkor Kína összes exportja a vártnál jobb, 8,1%-os növekedést mutatott. Dan Wang, a politikai kockázatokkal foglalkozó Eurasia Group szakértője a BBC-nek elmondta, hogy Washingtonban és Pekingben egyaránt „növekvő gazdasági nyomás” nehezedik a döntéshozókra. Hozzátette, hogy a közelmúlt jelei mindkét oldalról arra utalnak, hogy a kereskedelmi feszültségek csökkentése érdekében tranzakcionális megoldások kerülhetnek terítékre.
A tárgyalások bejelentése, amelyek a feszültségek enyhítésének fontos első lépéseként voltak értelmezhetők, üdvözlendő fejleményként jelent meg. Ugyanakkor a szakértők figyelmeztettek, hogy a folyamat valószínűleg hosszú tárgyalások kezdetét jelenti. Stephen Olson, egykori amerikai kereskedelmi tárgyaló szerint a két ország közötti rendszerszintű feszültségeket nem fogják hamar megoldani. Az e találkozó keretében esetlegesen létrejövő vámcsökkentések valószínűleg „csekélyek” lesznek. Az elsődleges tárgyalásokat Scott Bessent, az Egyesült Államok pénzügyminisztere, valamint He Lifeng, Kína miniszterelnök-helyettese és gazdasági felelőse vezeti. Olson kiemelte, hogy „mindenki tisztában van azzal, hogy bármilyen végső megállapodás aktív elköteleződést igényel mindkét elnök részéről”.
Egy másik kereskedelmi szakértő szerint még ha Trump új vámjait eltörölnék, a két ország között akkor is jelentős problémák maradnának. Eswar Prasad, az International Monetary Fund (IMF) Kína részlegének korábbi vezetője a BBC Newsnak azt nyilatkozta, hogy „a reális cél valószínűleg legjobb esetben is a kétoldalú vámok csökkentése, de ez még mindig magas vámkorlátokat és különféle egyéb korlátozásokat hagyna érvényben”.
A közösségi médiában Trump pénteken arra kérte Kínát, hogy „nyissa meg piacát” az Egyesült Államok számára. Azt is kijelentette, hogy bármilyen vámcsökkentés „Scott B.-től függ”. Csütörtökön kifejtette, hogy nagyon barátságos találkozóra számít. A Kína és az Egyesült Államok közötti tárgyalások mindössze két nappal azután zajlanak, hogy az Egyesült Királyság lett az első ország, amely vámmegállapodást kötött a Trump-adminisztrációval. Az Egyesült Államok beleegyezett abba, hogy csökkenti a brit autókra kivetett importadókat, és engedélyez némi acél- és alumíniumimportot vámmentesen, cserébe az amerikai marhahúsra és más exporttermékekre való új hozzáférésért.
A világ országai igyekeznek hasonló megállapodásokat kötni, mielőtt a következő hónapban érvénybe lépnének az Egyesült Államok által kivetett magas importvámok. Trump áprilisban „kölcsönös vámokkal” fenyegetett meg több tucat országot, de aztán ezt a lépést 90 napra felfüggesztette, hogy lehetőséget adjon a kormányoknak a tárgyalásokra. Az Egyesült Államokban működő vállalkozások is figyelemmel kísérik a svájci eseményeket, mivel a Wild Rye, egy női szabadtéri ruházati cég, amelynek gyártási helyei Kínában találhatók, súlyosan érintett a vámok miatt. A vállalat vezérigazgatója, Cassie Abel elmondta, hogy az áruk szállításának költsége drámaian megugrott. „Van egy 700 000 dolláros rendelésünk, amely most 1,2 millió font vámot jelent, míg korábban 200 000 font volt” – mondta Abel, hozzátéve, hogy most a vállalat részének értékesítése iránt érdeklődik, hogy pénzhez jusson.
