
Az Amazon vezetője: Az Egyesült Királyságnak több atomenergia kell az AI fejlesztéséhez
A világ legnagyobb felhőalapú számítástechnikai vállalatának vezetője szerint az Egyesült Királyságnak több nukleáris energiára van szüksége a mesterséges intelligencia (AI) működtetéséhez elengedhetetlen adatközpontok üzemeltetéséhez. Az Amazon Web Services (AWS), amely az Amazon kiskereskedelmi óriáscég része, a következő négy évben nyolcmilliárd fontot tervez költeni új adatközpontokra az Egyesült Királyságban. Az adatközpontok olyan raktárak, amelyek tele vannak számítógépekkel, amelyek távolról működtetik az AI-t, az adatfeldolgozást és a streaming szolgáltatásokat. Egyetlen adatközpont energiafelhasználása azonban egy kisvároséval megegyező mértékű lehet.
Matt Garman, az AWS vezérigazgatója a BBC-nek nyilatkozva kijelentette, hogy a nukleáris energia nagyszerű megoldás az adatközpontok energiaigényeinek kielégítésére, mivel kiváló forrást jelent a nulla szén-dioxid-kibocsátású, folyamatos, 24/7-es energiához. Az AWS a világ legnagyobb vállalati vásárlója a megújuló energia terén, és eddig több mint 40 megújuló energiaforrást, köztük napelem- és szélerőművet finanszírozott az Egyesült Királyságban. Jelenleg az Egyesült Királyság 500 adatközpontja a teljes országos villamos energiafogyasztás 2,5%-át teszi ki, míg Írország 80 adatközpontja a teljes energiafogyasztás 21%-át használja. Ezek a számok 2030-ra várhatóan 6%-ra és 30%-ra nőnek.
A brit energiahálózatot üzemeltető testület becslése szerint 2050-re az adatközpontok önállóan majdnem annyi energiát fognak felhasználni, amennyit ma az összes ipari felhasználó fogyaszt. Matt Garman a BBC-nek adott exkluzív interjúban elmondta, hogy a jövő energiaigényei központi szerepet játszanak az AWS tervezési folyamatában. „Ez valami, amire több évre előre tervezünk” – mondta. „Előre fektetünk be. Úgy gondolom, hogy a világnak új technológiákat kell építenie. Hiszem, hogy a nukleáris energia fontos része lesz ennek, különösen, ha a következő tíz évre tekintünk.”
A francia EDF vállalat jelenleg egy hatalmas új nukleáris erőművet épít Hinkley Pointban, Somersetben, és egy másik erőmű építéséről a Sizewellben, Suffolkban még várják a döntést. Az EDF brit elnöke, Alex Chisholm szintén egyetért Garman úr véleményével. „Miért fordulnak a nukleáris energia felé az adatközpont-szolgáltatók? Mert megbízhatóan sok energiára lesz szükségük” – mondta a BBC-nek. „A Hinkley Point C másolása, valamint a kis moduláris reaktorok (SMR) bevezetése képes lenne működtetni Nagy-Britannia digitális gazdaságát.” Az SMR olyan kis moduláris reaktorokat jelent, amelyek mérete egy futballpályáéval összevethető, ellentétben a Sizewell vagy Hinkley méretével, amely egy egész városét képviseli.
Az Amazon már együttműködik SMR cégekkel Washingtonban és Virginiában a technológia fejlesztésében, és természetes vásárlója lenne a Rolls Royce-nak is, amely saját SMR tervein dolgozik. Az Energia Biztonsági és Nettó Nulla Minisztérium szóvivője a BBC-nek elmondta, hogy a moduláris reaktorok „különösen fontos szerepet fognak játszani az energiaigényes szektorok, mint például az AI növekedésében, és megkönnyítjük a tervezési szabályok módosítását, hogy könnyebben építhessünk nukleáris erőműveket az országban.” Azonban ez a technológia még évek kérdése, és az új hálózati csatlakozások létrehozása már most is évekig tarthat.
Jess Ralston, az Energia- és Klímaintelligencia Egység munkatársa hangsúlyozta, hogy „a befektetők évekig várhatnak a hálózati csatlakozásokra, ami visszatartja a növekedést.” „A nukleáris energia lehetne a megoldás az adatközpontok energiaigényeinek kielégítésére, de szinte sehol a világon nem építettek SMR-t, és a hagyományos nukleáris energia továbbra is nagyon költséges és hosszú időt vesz igénybe.” Garman úr szerint az AI használata globális szinten folyamatosan növekszik, hiszen a vállalatok 52%-a valamilyen módon alkalmazza a technológiát, új üzletek pedig percenként egyet fogadnak be.
Garman hangsúlyozta, hogy az AI „az egyik legátformálóbb technológia az internet óta”, amely szinte minden részére hatással lesz az életünknek. Ugyanakkor megérti, hogy sokan aggódnak az új technológiával kapcsolatban. „Bármely olyan technológiával, amely elég új vagy nehezen érthető, az emberek valószínűleg jogosan félnek tőle kezdetben, amíg jobban meg nem értik” – tette hozzá. Kiemelte, hogy fontos a felelősségvállalás az AI világba való bevezetésével kapcsolatban, és hogy figyelni kell a technológiai kontrollokra és keretekre, hogy azok a társadalom javát szolgálják, ne pedig ártalmára. A téma iránti elkötelezettsége és a jövő technológiai fejlődése iránti érdeklődése jól tükrözi a modern kor kihívásait és lehetőségeit.

