Hírek,  Mindennapok

Újra megszólal az arizonai férfi, akit úton megöltek a dühöngő sofőr által

Chris Pelkey tragikus halála három évvel ezelőtt, egy Arizona állambeli úton történt dühroham következtében következett be. Az eset mély nyomot hagyott a családjában, akik azóta is igyekeznek emlékezni rá, és megemlékezni a történtekről. Most azonban egy innovatív technológia segítségével, amely az utóbbi időben egyre nagyobb szerepet kap a jogi eljárások során, Chris Pelkey visszatért, hogy saját szavaival mondhassa el, mit érzett az őt megölő férfi iránt, Gabriel Horcasitas iránt. Ez a különleges esemény a gyilkosának tettítése során zajlott, ahol a család az mesterséges intelligencia (AI) segítségével hozta létre Chris digitális másolatát.

Stacey Wales, Chris Pelkey nővére, elmondta, hogy a technológiát úgy használták, hogy Chris hangfelvételeit, videóit és fotóit felhasználva rekonstruálták őt egy videóban. A bíróságon az AI által megformált Chris Pelkey mondta el a családja által írt szöveget, amely a megbocsátásról és az együttérzésről szólt. „Gabriel Horcasitas, aki megölt engem, sajnálom, hogy azon a napon így találkoztunk” – hallhatták a jelenlévők. „Egy másik életben valószínűleg barátok lehettünk volna.” Stacey Wales hangsúlyozta, hogy a család szándéka az volt, hogy a megbocsátás szellemét közvetítsék, hiszen Chris mindig is hisz a megbocsátásban.

A bíróság, amelyen Horcasitas már bűnösnek bizonyult, egy különleges alkalom volt arra, hogy az AI-t jogi keretek között alkalmazzák. Todd Lang bíró, aki az ügyet vezette, kifejezte, hogy értékeli az AI használatát a tárgyaláson. „Nagyon tetszett az AI, köszönöm, hogy ezt bemutatták. Bármennyire is dühösek vagyunk, és bármennyire is jogosan dühösek a család tagjai, hallottam a megbocsátást” – mondta a bíró, miután 10 és fél év börtönbüntetésre ítélte Horcasitast emberölés vádjával. Lang bíró megjegyzései arra utalnak, hogy a technológia nem csupán egy új eszköz, hanem egy lehetőség arra, hogy a bírósági eljárásokat emberibbé és megértőbbé tegyük.

Paul Grimm, egy nyugalmazott szövetségi bíró és a Duke Egyetem jogi karának professzora, a BBC-nek elmondta, hogy nem meglepő számára az AI használata a Horcasitas ügyben. Az Arizona állami bíróságok már korábban is alkalmaztak mesterséges intelligenciát más területeken, például a legfelsőbb bíróság döntéseinek érthetőbbé tételére. Grim szerint, mivel a technológia nem bírói döntés előtt került alkalmazásra, hanem csak a büntetés kiszabásakor, ez megkönnyítette az AI használatát az ügyben. „Egyedi esetekben fogjuk alkalmazni, de a technológia vonzó” – mondta.

Bár sokan üdvözlik az AI használatát, vannak, akik aggodalommal figyelik a precedenst, amelyet ez az eset teremt. Derek Leben, a Carnegie Mellon Egyetem üzleti etika professzora, kifejezte aggodalmát a technológia lehetséges visszaéléseivel kapcsolatban. „Ha mások is ezt kezdik el csinálni, biztosak lehetünk abban, hogy mindig hűek lesznek a sértett kívánságaihoz?” – tette fel a kérdést. Stacey Wales azonban úgy látja, hogy ez lehetőséget adott a testvérének, hogy végső szót mondjon. „Etikusan és morálisan közelítettünk ehhez, mert ez egy erőteljes eszköz. A technológia használata egy ház építésére is alkalmas lehet, nem csak rombolásra” – mondta.

Ez az eset rávilágít arra, hogy a technológia fejlődése milyen mély hatással lehet a jogi rendszerekre, és milyen új lehetőségeket teremt a sértettek számára, hogy kifejezhessék érzéseiket. Az AI alkalmazása a bíróságokon új dimenziót nyithat meg a jogi eljárásokban, de ugyanakkor kérdéseket is felvet arról, hogy meddig terjedhet a technológia hatása, és miként őrizhetjük meg az emberi érzelmeket és a megbocsátás fontosságát a jövőbeli jogi döntésekben.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cq808px90wxo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük