
A Pegasus kémprogram gyártóját 167 millió dollárra büntették a WhatsApp feltöréséért
Az izraeli NSO Group, amely a Pegasus kémprogram mögött áll, kötelezettséget vállalt arra, hogy 167 millió dollárt (kb. 125 millió fontot) fizet a WhatsAppnak, miután kiderült, hogy 2019-ben 1400 embert hackeltek meg. A Pegasus egy olyan rosszindulatú szoftver, amely távolról telepíthető mobiltelefonokra, lehetővé téve a felhasználók mikrofonjának és kamerájának elérését, valamint egyéb érzékeny információkhoz való hozzáférést. Az NSO Groupot azzal vádolják, hogy lehetővé tette autoritárius rendszerek számára, hogy nyomon követhessék újságírókat, aktivistákat és politikai személyiségeket. A WhatsApp-ot birtokló Meta vállalat kijelentette, hogy ez a döntés „első győzelem a tiltott kémprogramok fejlesztése és használata ellen”.
Az NSO Group reagált, mondván, hogy „alaposan megvizsgálják a ítélet részleteit, és megfelelő jogi lépéseket tesznek, beleértve a további eljárásokat és fellebbezést”. Ez az első alkalom, hogy egy kémprogram fejlesztőjét felelősségre vonják a smartphone platformok sebezhetőségeinek kihasználásáért. Az NSO Group állítása szerint a technológia csak súlyos bűnözők és terroristák ellen használható, de több országban is felmerültek olyan vádak, miszerint a technológiát bárki ellen bevetették, akit nemzeti biztonsági fenyegetésnek tartanak.
A Pegasus kémprogram körüli botrány 2021-ben robbant ki, amikor egy 50,000 telefonszámot tartalmazó lista került nyilvánosságra, amelyek a hackelés áldozatainak gyanúsítottjait tartalmazták. Ebből a listából a globális média politikai vezetők, államfők, üzletemberek, aktivisták és több arab királyi család tagjának telefonszámát azonosította, valamint több mint 180 újságíróét is. A kanadai The Citizen Lab nyomozati csoport szerint gyanú merült fel arra, hogy a Pegasus kémprogram megfertőzte a Downing Street és a Külügyminisztérium tisztviselőinek eszközeit is. Olyan prominens személyek is szerepelnek a hackelt áldozatok között, mint Emmanuel Macron francia elnök, valamint Jamal Khashoggi hozzátartozói, aki a szaúdi kormány kritikájaként vált ismertté, és akit 2018 októberében meggyilkoltak a szaúdi konzulátuson Isztambulban.
Az NSO Groupnak emellett 444,000 dolláros kártérítést is meg kell fizetnie a Metának. Ezek az ítéletek egy hatéves jogi csata után születtek meg az amerikai közösségi média óriás és az izraeli megfigyelő cég között. A Meta nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy „a zsűri döntése, amely arra kötelezi az NSO-t, hogy kártérítést fizessen, kritikus elrettentő hatású lehet e rosszindulatú iparág illegális cselekedetei ellen, amelyek amerikai cégeket céloznak meg”. Az NSO Group viszont azt állította, hogy „határozottan hisz abban, hogy technológiájuk kulcsszerepet játszik a súlyos bűncselekmények és a terrorizmus megelőzésében, és azt felelős módon alkalmazzák az arra felhatalmazott kormányzati ügynökségek”.
A WhatsApp sikeres pereskedése új lehetőségeket nyithat meg az NSO Group számára, mivel más technológiai óriások is jogi lépéseket tehetnek az ellen, hogy a Pegasus kémprogramjaikra irányuló támadások áldozataivá váltak. A döntés jelentős hatással lehet a jövőbeli jogi eljárásokra és a kémprogramokkal kapcsolatos etikai kérdésekre is. Az ilyen technológiai eszközök használatának szigorúbb ellenőrzése és a jogi felelősségre vonás elengedhetetlen, hogy megvédjük az egyének magánéletét és biztonságát a digitális világban. A Pegasus ügye tehát nem csupán egy jogi csata, hanem a digitális jogok védelmére irányuló harc is, amelynek következményei világszerte érezhetők lehetnek.

