Gazdaság,  Tech

A Dominikai vulkánok zöldenergia-potenciálja és a feszültséglevezetés lehetőségei

Dominica, a karibi sziget, lenyűgöző tájaival, esőerdőivel, vízeséseivel, vulkánjaival és forró forrásaival igazi paradicsom a kalandvágyó ökoturisták számára. Az elmúlt évben 83,966 látogatót vonzott, ami 13%-os növekedést jelent a 2023-as évhez képest. E növekedés mögött új közvetlen járatok az Egyesült Államokból és új szállodák megnyitása áll. Dominica, melyet a „Természet Szigetének” is neveznek, mostanra felépült a 2017-es Maria hurrikán által okozott súlyos károkból, és a kormány elhatározta, hogy kiaknázza természeti erőforrásait, hogy tiszta elektromosságot termeljen a 66,000 főnyi lakosság számára, valamint a turizmus szektorának.

A sziget hosszú távú, importált dízel üzemanyaggal működő generátoroktól való függetlenségét egy geotermikus erőmű megépítése segíti elő, amely az ország déli részén található. Az erőmű a természetes, földalatti tartályokban található forró vízhez fog hozzáférni, amelyet a környező vulkáni kőzet melegít. A 10 megawattos kapacitású létesítmény, amely a gyönyörű Roseau-völgy közelében, a Laudat faluban épül, várhatóan az év végére elkészül. A felszínre emelt gőz hajtja majd a turbinákat, amelyek elektromosságot termelnek, a felhasznált gőz pedig lehűl, vízzé alakul, és vissza lesz juttatva a föld alá, ezzel újraindítva a folyamatot. Dr. Vince Henderson, Dominica energiaügyi minisztere a BBC-nek elmondta: „Reméljük, hogy 2030-ra teljesen megszüntetjük a dízelüzemű áramtermelést Dominikán.”

A kormány emellett azt is hangsúlyozza, hogy a geotermikus erőmű csökkenteni fogja az elektromos áram költségeit. Nemcsak Dominica, hanem a szomszédos szigetek is profitálhatnak a hosszú távú tervekből, amelyek között szerepel a felesleges elektromosság tengeri kábeleken keresztüli exportálása. Dr. Henderson hozzátette, hogy reméli, a geotermikus erőmű sikeressége más karibi országokat is inspirálni fog a megújuló energiaforrások felfedezésére. Dominica geotermikus erőműve lesz a második a karibi térségben, hiszen Guadeloupe, Franciaország tengerentúli megyéje, már három évtizede üzemeltet egy 15 megawattos erőművet.

A Roseau-völgyi létesítmény egy állami és magánszektorbeli partnerség keretében épül, a Dominikai kormány és az amerikai-izraeli Ormat Technologies vállalat közreműködésével. A projekt költségei több tízmillió amerikai dollárra rúgnak, amelyet részben különböző kormányok, köztük az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Japán és Új-Zéland támogatásai, valamint nem kormányzati szervezetek és a Világbank, illetve a Karibi Fejlesztési Bank hitelei fedeznek. A dominikai kormány is jelentős erőforrásokat fektetett a projektbe, amely magas kezdeti költségeket és bonyolult feltárási folyamatokat igényelt, beleértve a mélyfúrásokat a hőmérsékletek tesztelésére.

Doron Blachar, az Ormat vezérigazgatója kifejtette, hogy a geotermikus energia kiemelkedő lehetőség, hiszen ez egy nulla emissziós energiaforrás, amely nem függ a széltől vagy a naptól, és folyamatosan működik. „Ez munkahelyeket teremt az ország számára, mind az építkezés során, mind pedig az erőmű üzemeltetése alatt, új technológiát és szakértelmet hozva magával.” Ugyanakkor a geotermikus erőművek környezeti hatásai miatt aggályok is felmerültek, különösen helyi lakosok, például Atherton Martin környezetvédő részéről, aki a Roseau-völgy ökológiai értékeire vonatkozó aggodalmait fejezte ki.

A Dominikai kormány elismeri, hogy a projekt nem könnyű egy olyan ország számára, amely komoly kihívásokkal nézett szembe a hurrikán után, de biztosak abban, hogy a végeredmény megéri a befektetett energiát és pénzt. A geotermikus erőmű várhatóan a dominikai csúcsenergia-igény felét fogja kielégíteni, és elegendő energiamennyiséget biztosíthat a sziget számára, valamint a szomszédos szigeteknek is tudják majd exportálni a felesleges áramot. A Dominikai Geotermikus Fejlesztési Társaság ügyvezető igazgatója, Fred John hangsúlyozta, hogy a létesítmény „tesztképességként szolgál majd a fosszilis tüzelőanyagok vonzó alternatívájaként.”

A karibi térség számára ez a projekt nemcsak a helyi energiaszükségletek kielégítését célozza, hanem hozzájárul a megújuló energiaforrások elterjedéséhez is. Dr. Didacus Jules, az OECS főigazgatója a Dominikai geotermikus projektet „merész és látványos lépésnek” nevezte, amely a fosszilis tüzelőanyagoktól való függőség csökkentésére irányul.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c4gezw5n579o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük