
Attenborough 99 évesen megosztja élete legfontosabb üzenetét
Sir David Attenborough, a neves brit tudós és természetfilm-rendező, a közelgő 99. születésnapjára egy különleges filmmel készül, amelyet karrierje egyik legfontosabb alkotásának tart. Az „Ocean” című film, amely a mozikba kerül, a biológiai sokféleség megőrzésének és a klímaváltozás elleni védelemnek a fontosságára hívja fel a figyelmet. Attenborough, aki a film premierjén a londoni Royal Festival Hallban állt a közönség elé, hangsúlyozta, hogy a bolygónk legfontosabb helyszíne nem a szárazföld, hanem a tenger. A film azt állítja, hogy az óceán a Föld támogatórendszere és az emberiség legnagyobb szövetségese a klímaváltozás ellen.
A bemutatón jelen voltak a brit királyi család tagjai is, többek között Károly király, aki meglepetésnek tartotta, hogy Attenborough születésnapja csütörtökre esik. A rendezvényen számos híresség is részt vett, köztük Geri Halliwell-Horner énekesnő, Tim Peake űrhajós és Cara Delevingne modell. A film védelmében Prince William is megjelent, aki egy iskolás csoport kíséretében nézte meg a matinét, ezzel is hangsúlyozva a fiatal generációk jövőjének fontosságát.
Toby Nowlan, az „Ocean” producerének elmondása szerint ez a film nem a megszokott Attenborough-féle természetfilm. „Ez nem új természetvédelmi viselkedések megfigyeléséről szól, hanem a legfontosabb üzenetet közvetíti, amit valaha is elmondott” – fogalmazott. A film bemutatja, hogy a világ óceánjainak állapota és az azok működéséről szerzett ismereteink hogyan változtak meg Sir David életének során. Attenborough emlékszik első búvárkodására a Nagy Korallzátonyon, amely 1957-ben zajlott. Az élmény annyira lenyűgözte, hogy egy rövid időre még a lélegzetvételt is elfelejtette.
Az óceán állapotának romlása drámai mértékben csökkentette az ott élő életformákat. „Majdnem elfogyott az időnk” – figyelmeztetett Attenborough, aki hangsúlyozta, hogy az „Ocean” című filmben bemutatott felvételek a fenekező halászat által okozott károkat is dokumentálják. Ez a halászati gyakorlat világszerte elterjedt, és súlyosan károsítja a tengerfeneket, miközben rengeteg élőlényt zár hálóba. Attenborough szerint ez a folyamat nemcsak hogy pazarló, de óriási mennyiségű szén-dioxidot is szabadít fel, hozzájárulva a bolygónk felmelegedéséhez. A fenekező halászat a legtöbb kormány által támogatott, holott a környezeti következményei rendkívül súlyosak.
Attenborough elmondta, hogy az óceán állapota miatt sokáig elvesztette a reményt a Föld jövője iránt, de egy felfedezés újraélesztette az optimizmusát: „Az óceán gyorsabban fel tud épülni, mint ahogy valaha is gondoltuk.” A bálnák története különösen inspiráló volt számára. A 20. században a bálnavadászat következtében körülbelül 2,9 millió bálna veszett oda, ami a történelem legnagyobb állatirtásának számít. Az emberek nyomására 1986-ban végül betiltották a kereskedelmi bálnavadászatot, és azóta a bálnák populációja gyors ütemben növekedett.
Keith Scholey, a film egyik rendezője, aki 44 éve dolgozik Attenborough-val, elmondta, hogy David a közelgő 99. születésnapja ellenére is rendkívül energikus. „Minden alkalommal, amikor David-del dolgozol, tanulsz valami újat” – mondta. A film kulcsüzenete, hogy van remény. Az országok vállalták, hogy megvédik a világ óceánjainak egyharmadát, és Attenborough reméli, hogy az új film ösztönzi majd a vezetőket, hogy határozott lépéseket tegyenek az ígéretek betartására a következő hónapban esedékes ENSZ konferencián.
„Az óceán képes visszanyerni az életet” – jelentette ki Attenborough, hozzátéve, hogy ha hagyják a természetet visszanyerni, akkor nemcsak hogy helyreáll, hanem virágzásnak is indulhat, amit senki sem látott még. A film forgalmazása csütörtöktől kezdődik, és Attenborough továbbra is küzd a természet megóvásáért, amelyet egész életében bemutatott a világnak. Az óceán egészséges ökoszisztémája képes lenne több szén-dioxid megkötésére is, ami segítene megvédeni a Földet a klímaváltozás hatásaitól. „Előttünk áll egy lehetőség, hogy megvédjük éghajlatunkat, élelmiszerünket és otthonunkat” – zárta gondolatait a tudós.

