Hírek,  Magazin

Új-zélandi dinoszaurusz szobor vitát generál a Jurassic korszakról

A Taupō Szoborparkban, Új-Zéland északi szigetén, nemrégiben felállították a Boom Boom névre keresztelt, hét méter magas rozsdamentes acél dinoszaurusz szobrot, amely azonnal megosztotta a közvéleményt. A szobor, amelyet a szlovén származású Gregor Kregar alkotott, nem csupán a helyi lakosok figyelmét keltette fel, hanem heves vitákat is generált a közösségi médiában. Az alkotó és a megbízó csapat, a Taupó Szobor Alapítvány célja éppen az volt, hogy vitaindító legyen a művészet körül, és úgy tűnik, hogy ezt maradéktalanul elérték.

A Boom Boom megjelenése óta sokan dicsérik a szobrot, mondván, hogy fantasztikus, hogy az embereket beszélgetésre ösztönzi a művészetről, és bővíti a diskurzust. Azonban nem mindenki osztja ezt a véleményt. Egyesek kritizálják, hogy a helyi adófizetők 100 000 dolláros közpénz-beruházása inkább más közösségi célokra lett volna érdemes, míg mások azt kifogásolják, hogy a szobornak nincs valódi kapcsolata Taupóval, amelyet nemrégiben a 2023-as Keep New Zealand Beautiful Awards keretében Új-Zéland legszebb városának választottak.

A Boom Boom finanszírozása még 2018-ban kezdődött, és a Taupó kerületi tanács adóemelése előtt véglegesítették. A szobor elkészítése és telepítése évekig tartott, és végül a múlt héten került a parkba. Kregar elmondta, hogy a dinoszaurusz szobra a helyi vulkáni történelemből merít inspirációt. A Taupó-tó, amely a város nevét is adta, egy hatalmas kaldera, amely egy vulkán, ami önmagába omlott. Az utolsó kitörése körülbelül 1 800 évvel ezelőtt történt. A Boom Boom inspirációját adó sauropodák, amelyeket a paleontológusok szerint Új-Zélandon éltek, 66 millió évvel ezelőtt kihaltak.

A szobor körüli heves viták Kregar szerint azt is jelenthetik, hogy a művészet végül megnyeri a „gyűlölködőket”. „Ha kiteszed a szobrot, akkor reakciót váltasz ki, az emberek elkezdenek beleszeretni, és ez a helyi identitás részévé válik” – mondta Kregar. Kim Gillies, a Taupó Szobor Alapítvány titkára pedig hangsúlyozta, hogy a Boom Boom megbízásának döntése nem volt könnyű, de úgy vélték, hogy ez segíthet Taupót a térképre helyezni. Gillies hozzátette, hogy a művészet terén „a biztonság egy kicsit unalmas, nem igaz?”

Ez a szobor nem csupán a helyi közösségben, hanem a művészeti színtéren is figyelmet keltett. Az új művészeti projekt lehetőséget ad arra, hogy a helyi lakosok és az ide látogatók egyaránt találkozzanak a művészettel, és ezáltal új élményekkel gazdagodjanak. A szobor modern, tükröződő felülete különleges látványt nyújt, amely a természet csodáit tükrözi vissza, és új perspektívát ad a művészet felfogásának.

Az ilyen jellegű közszereplések és művészeti projektek mindig is vitákat generáltak, hiszen a művészet szubjektív, és mindenki másként értelmezi. Az alkotók célja, hogy elgondolkodtassák az embereket, és megnyissák a diskurzust a közönség és a művészet között. A Boom Boom esetében ez a cél úgy tűnik, hogy megvalósult, hiszen a szobor érkezése óta a közösségi médiában és a mindennapi beszélgetésekben egyaránt szerepet kapott.

A közönség reakciója tehát sokszínű: vannak, akik örömmel üdvözlik a szobrot, mások pedig kritikusan viszonyulnak hozzá. De egy dolog biztos: Boom Boom nem unalmas, és a viták, amelyek körülötte zajlanak, azt jelzik, hogy a művészet képes élénk párbeszédet generálni, ami végső soron a közösség fejlődését is szolgálja.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c4g77x1m9mno

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük