Gazdaság,  Hírek

Mikor csökkennek újra a kamatok?

A Bank of England legutóbbi, májusi ülésén a kamatlábakat 4,5%-ról 4,25%-ra csökkentette, ami a 2025-ös év második csökkentése. Elemzők arra számítanak, hogy a Bank Monetáris Politikai Bizottsága a következő hónapokban további csökkentéseket jelenthet be. A kamatlábak hatással vannak a jelzáloghitelek, a hitelkártyák és a megtakarítások kamatlábaira, így milliók életére. A kamatláb megmutatja, mennyibe kerül a pénz kölcsönzése, vagy milyen jutalmat kapunk a megtakarításainkért. A Bank of England alapkamata az az összeg, amelyet más bankoknak és építési társulatoknak számít fel, amikor pénzt kölcsönöznek. Ez befolyásolja, hogy az egyes bankok milyen díjat kérnek saját ügyfeleik kölcsöneiért, mint például a jelzáloghitelek, valamint azt a kamatlábat, amelyet a megtakarítások után fizetnek.

A Bank célja, hogy a brit inflációt – amely a jövőbeni árak növekedését jelenti – 2%-on tartsa. Amikor az infláció meghaladja ezt a célt, a Bank dönthet a kamatok emeléséről. Ez ösztönzi az embereket arra, hogy kevesebb pénzt költsenek, csökkentve ezzel a keresletet a termékek és szolgáltatások iránt, ami korlátozza az árak emelkedését. Amint az infláció eléri vagy megközelíti a kitűzött célt, a Bank megtarthatja a kamatlábakat, vagy csökkentheti azokat, hogy ösztönözze a fogyasztást és a gazdasági növekedést. Az, hogy pontosan mi fog történni a kamatlábakkal, nehezen megjósolható, még középtávon is. A legfontosabb inflációs mutató, a fogyasztói árindex (CPI) 2025 márciusában 2,6%-on állt, ami kismértékű csökkenés az előző hónaphoz képest. Bár ez messze van a 2022 októberében elért 11,1%-os csúcsértéktől, az infláció még mindig meghaladja a 2%-os célt.

A Bank emellett figyelembe veszi a brit gazdaság általános állapotát is, és különös figyelmet fordít a globális gazdaság teljesítményére, amelyet az Egyesült Államok által bevezetett széleskörű vámok jelentősen megzavartak. Andrew Bailey, a Bank of England kormányzója korábban már jelezte, hogy fokozatos és óvatos megközelítést alkalmaz a kamatok csökkentésében. Az Egyesült Államok vámjai által okozott bizonytalanság azonban arra késztetheti a Bankot, hogy a vártnál mélyebb kamatcsökkentéseket hajtson végre a gazdaság fellendítése érdekében. Néhány elemző úgy véli, hogy a kamatok akár 3,5%-ra is csökkenhetnek.

A brit háztartások körülbelül egyharmadának van jelzáloghitele, amit a kormány angol lakásfelmérése mutatott ki. Körülbelül 600 000 lakástulajdonosnak van olyan jelzáloghitele, amely „követi” a Bank of England kamatát, így a legutóbbi változás azonnali hatással van a havi törlesztőrészleteikre. Átlagosan a havi törlesztőrészleteik most 29 fonttal olcsóbbá váltak. Azonban a jelzáloghiteles ügyfelek túlnyomó többsége fix kamatozású megállapodásban van. Bár a havi törlesztőrészleteikre nincs azonnali hatással a kamatváltozás, a jövőbeli ajánlatokra annál inkább. A jelzálogkamatok továbbra is sokkal magasabbak, mint az elmúlt évtized nagy részében voltak. 2023 május 8-án a két éves fix kamatozású jelzáloghitelek átlagos kamatlába 5,14% volt, míg az ötéves megállapodás 5,08%-on állt. A két éves követő kamatozású hitelek átlagos kamata 5,15% volt. Ez azt jelenti, hogy sok lakásvásárlónak és jelzálogot újra igénylőnek sokkal többet kell fizetnie, mint néhány évvel ezelőtt, ha ugyanakkora összeget vettek volna fel.

A hitelezők a várakozások szerint csökkentették az új fix ajánlatok kamatát, mivel azt valószínűsítik, hogy a brit kamatok tovább csökkennek. A Bank of England kamatlábai a hitelkártyák, banki hitelek és autóhitelek költségeire is hatással vannak. A hitelezők dönthetnek úgy, hogy csökkentik saját kamatlábukat, ha a Bank csökkentései olcsóbbá teszik a kölcsönzést, de ez általában nagyon lassan történik.

A megtakarítások esetében az alapkamata azt is meghatározza, hogy mennyit keresnek a megtakarítóink. Az alapkamatszint csökkenése valószínűleg a bankok és építési társulatok által kínált megtakarítási hozamok csökkenését vonja maga után. A jelenlegi átlagos kamat egy könnyen hozzáférhető számlán évente 3%. Bármilyen csökkentés különösen érintheti azokat, akik a megtakarításaik után járó kamatra támaszkodnak a jövedelmük kiegészítésére. Az Egyesült Királyság az utóbbi években a G7 legmagasabb kamatlábával büszkélkedhetett, amely a világ hét legnagyobb, úgynevezett „fejlett” gazdaságát képviseli. 2024 júniusában az Európai Központi Bank elkezdte csökkenteni a eurozónára vonatkozó fő kamatlábát a 4%-os csúcsról, ami most már 2,25%-on áll. Az Egyesült Államok központi bankja, a Federal Reserve, 2024 második felében három alkalommal csökkentette a kamatokat, azonban azóta a kamatlábakat változatlanul tartotta, legutóbb május 7-én, hivatkozva az Egyesült Államok által generált bizonytalanságra. Ez azt jelenti, hogy a bank fő hitelezési kamatlábának célzónája 4,25% és 4,5% között marad. A Federal Reserve folyamatosan kritikát kapott Donald Trump elnöktől, aki további csökkentéseket szeretne látni. Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság bejelentette, hogy megállapodtak a vámok csökkentésében, ami bár gazdaságilag viszonylag kicsi, de fontos a nagyon specifikus szektorok számára. Az infláció az Egyesült Királyságban csökkent, de még mindig meghaladja a Bank of England 2%-os célját.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c3dky111m40o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük