Hírek,  Magazin

Attenborough 99 évesen a legfontosabb üzenetét osztja meg

Sir David Attenborough, a világhírű természetfilmes, éppen a századik életévét kezdi meg, és ennek alkalmából bemutatja azt a filmet, amelyet pályafutása egyik legfontosabb alkotásának tart. Az Ocean című új filmje, amely a mozikba kerül, szerinte kulcsszerepet játszhat a biodiverzitás megőrzésében és a klímaváltozás elleni küzdelemben. Attenborough, aki csütörtökön ünnepli 99. születésnapját, a következőket nyilatkozta: „Majdnem 100 éve vagyok a Földön, és most már tudom, hogy a legfontosabb hely a Földön nem a szárazföldön, hanem a tengeren van.” A film hangsúlyozza, hogy az óceán a bolygó támogatórendszere, és az emberiség legnagyobb szövetségese a klímaválság ellen.

A film premierje a londoni Royal Festival Hallban zajlott, ahol a vörös szőnyeg helyett kék szőnyeget terítettek le, utalva a tengerre. A rendezvényen jelen volt Károly király is, aki elmondta Attenborough-nak, hogy nem hiszi el, hogy a 99. születésnapja már itt van. A híres természetfilmes és a király közösen készítettek fotókat, mielőtt beléptek volna a vetítőterembe. A premierre számos híresség is ellátogatott, köztük Geri Halliwell-Horner, Tim Peake asztronauta, James Blunt énekes és Cara Delevingne modell. Prince William is részt vett a vetítésen, ahol több száz iskola diákjaival együtt nézte meg a filmet.

A filmet készítő Toby Nowlan elmondta, hogy ez az új produkció nem a megszokott Attenborough-filmek közé tartozik. „Ez nem arról szól, hogy új természetvédelmi viselkedéseket látunk. Ez a legfontosabb üzenet, amit valaha is átadott” – fogalmazott. A film dokumentálja, hogy a világ óceánjainak állapota és a működésük megértése hogyan változott meg Sir David életében. Emlékezik arra, amikor 1957-ben először merült le a Nagy-korallzátonynál: „Annyira lenyűgözött az előttem bontakozó látvány, hogy egy pillanatra elfelejtettem lélegezni.” Azóta a világ óceánjaiban a élet drámai csökkenése figyelhető meg, és Attenborough figyelmeztetett: „Majdnem kifutottunk az időből.”

A film különösen megdöbbentő felvételeket tartalmaz a tengerfenéken végzett fenékvonó halászat pusztító hatásairól. Ez a gyakorlat, amely világszerte elterjedt, élőlények millióit sodorja veszélybe. Attenborough elmondta, hogy a trawler által húzott láncok súrolják a tengerfeneket, és a zavart élőlényeket a hálóba kényszerítik. Gyakran egyetlen fajra összpontosítanak, és a fogásuk több mint háromnegyede kidobásra kerül. „Nehezen elképzelhető ennél pazarlóbb módja a halászatnak” – tette hozzá. Ez a folyamat hatalmas mennyiségű szén-dioxidot is kibocsát, amely hozzájárul a bolygó felmelegedéséhez, és miközben a fenékvonó halászat nemcsak legális, hanem sok kormány aktívan támogatja is.

Attenborough elmondta, hogy az óceán állapota szinte elvette a reményt a jövőre nézve, de ami megakadályozta a kétségbeesést, az a „legmegdöbbentőbb felfedezés”, amely szerint az óceán képes „gyorsabban regenerálódni, mint valaha is gondoltuk”. A bálnák története különösen optimizmusra ad okot számára. A 20. században becslések szerint 2,9 millió bálnát öltek meg a bálnavadászati iparban, ami a történelem legnagyobb állatirtása volt a biomassza alapján. Szinte minden bálnafaj a kihalás szélére került. Attenborough emlékszik arra, hogy egy százaléknyi kék bálna maradt: „Akkor azt hittem, hogy itt a vég. Nem volt visszaút, elvesztettük a nagy bálnákat.” De 1986-ban a törvényhozók a közvélemény nyomására betiltották a kereskedelmi bálnavadászatot világszerte, és azóta a bálnák populációja gyorsan regenerálódott.

A film egyik rendezője, Keith Scholey, 44 éve dolgozik együtt Attenborough-val. „Amikor először találkoztam David-del, sort viseltem” – mondta viccesen. „Ez 1981-ben volt, két évvel azután, hogy David lemondott a BBC programigazgatói posztjáról.” Attenborough jelenlegi energikusságát is kiemelte, mondván: „Minden alkalommal, amikor David-del dolgozol, valami újat tanulsz.” A film kulcsüzenete, hogy nem minden veszve. Az országok megígérték, hogy megvédik a világ óceánjainak egyharmadát, és Attenborough reméli, hogy filmje ösztönözni fogja a vezetőket, hogy határozott lépéseket tegyenek ezzel kapcsolatban a következő hónapban esedékes ENSZ-konferencián. „Az óceán képes visszanyerni az életet” – mondta. „Ha hagyjuk, nemcsak felépülhet, hanem túlszárnyalhat mindent, amit valaha is láttunk.” Az egészségesebb óceáni ökoszisztéma több szén-dioxidot is képes megkötni, ezzel segítve a világ védelmét a klímaváltozástól.

Ahogy Attenborough a héten ünnepli 99. születésnapját, továbbra is küzd a természet megóvásáért, amelynek szépségét egész életében szeretné megmutatni nekünk. Az Ocean című film csütörtöktől látható a mozikban szerte az országban.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cn0wjxg0ex1o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük